دستگاه سنباده لرزان، یک دستگاه برقی است که در صنایع چوب، امور هنری چوبی مثل معرق و مشبک و همچنین نجاری، کاربرد بسیاری داشته و به وسیله آن می توان سطوح ناهموار، موج دار و زبر چوب را صاف نموده، آن را پرزبرداری و برای رنگ آمیزی آماده کرد. این دستگاه، به وسیله تبدیل نیروی چرخشی موتور به حرکت لرزشی، عمل سنباده زنی را انجام می دهد.

این دستگاه ها سبک بوده و به راحتی قابل کنترل می باشند زیرا کار کردن با آن ها حتی برای افراد مبتدی هم بسیار آسان می باشد. از مزایای این دستگاه، می توان به ایجاد صدای کم اشاره کرد؛ این در حالیست که این دستگاه، توانایی براده برداری را به اندازه سنباده نواری ندارد. اگر دستگاه شما دارای کیسه جمع کننده ذرات و براده های چوب باشد، موجب پاکسازی بهتر محیط اطراف کار و در نتیجه عدم وجود گرد و غبار می شود.

انواع مختلف سنباده لرزان

سنباده ها، دارای انواع مختلفی هستند که باتوجه به نیاز های متنوع کاربران، طراحی و تولید شده اند و در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

دریک تقسیم بندی سنباده های لرزان به سه نوع:

  • بزرگ
  • مشتی
  • لرزان

تقسیم می شوند.

در تقسیم بندی دیگری دو نوع مهم و کاربردی این دستگاه، به شرح زیر مشخص می شوند:

  • لرزان تخت

این مدل از سنباده ها، مناسب زمان هایی هستند که شما قصد حرکت در مسیر رگه های چوب را داشته باشید؛ زیرا اگر از بین آن ها حرکت کنید، اثراتی روی قطعه کار به جا می ماند.

  • لرزان گرد

این مدل برخلاف نوع تخت، محدودیتی در حرکت سنباده نداشته و از طریق آن، به راحتی می توان عمل سنباده زنی را در هر جهتی انجام داد. لازم به ذکر است که بهتر است هنگام سنباده زنی با این دستگاه، کار را با میزان زبری بیشتر شروع کرده و کم کم زبری را تا حدی که به محصول پرداخت شده ای با سطحی زیبا و صاف رسید، کاهش داد. این سنباده خود به انواع مختلفی تقسیم می شود:

  1. یک دستی: بعضی از آن ها جهت پرداخت چارچوب پنجره ها و سایر سطوح ظریف به کار گرفته می شوند. این مدل از سنباده ها، بسیار خوش دست بوده و برای امور باریک مناسب اند.
  2. زاویه قائمه: بعضی دیگر، برای پاک کردن رنگ و چسب از روی سطوح مناسب اند؛ به این شکل که در کل سرعت پایین تری دارند اما امکان واردن کردن فشار بیشتر به آن ها روی سطح چوب وجود دارد.
  3. سنباده خطی: نوع دیگر از این دستگاه، مناسب برای انجام پروژه های بزرگ است که با داشتن موتور قوی و سرعت متغیر، موجب تسلط بیشتر کاربر بر روی کار می شوند.