در تعریف این دستگاه باید گفت که دستگاه پرس، دستگاهی است که با کمک گرفتن از فشار، جهت برش یا شکل دادن مواد در زمان تولید محصول، کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. منابع تامین نیروی فشار در دستگاه های پرس متفاوت می باشند که انتخاب آن ها به عواملی چون میزان سختی، شکل و برش مواد بستگی دارد، از این منابع می توان به پنوماتیک، نیروی مکانیکی و هیدرولیک اشاره نمود.

انواع دستگاه پرس هیدرولیک

  • پرس های ایجاد لمینت:

پرس های ایجاد لمینت، متشکل از  از دو صفحه برای گرم کردن و سرد کردن می باشند که با استفاده از این صفحه ها موجب سرعت بخشی به زمان انجام کار می شوند. با کمک این دستگاه های پرس، موادی همچون پلیمر می توانند بر روی کاغذ لمینت شوند. از این پرس ها در تولید کارت ویزیت، گواهینامه، کارت شناسائی، جلد کتاب ها و … استفاده می شود.

  • پرس های دستی اهرمی:

از این پرس ها در اموری مثل صاف کردن و برش فلزات، ایجاد سوراخ و حک نوشته ها استفاده می شود. بیشترین کاربرد این محصول در امور سبک تر در تعمیرگاه ها یا کارگاه های کوچک می باشد. این پرس ها که در سایز ها و انواع گوناگونی عرضه می شوند، در مقایسه با دیگر پرس های هیدرولیک فشار بالایی را به وجود نمی آورند.

  • پرس های سی (C) فریم:

فریم و چارچوب استفاده شده برای این دستگاه‌ ها مثل حرف C انگلیسی است در نتیجه اپراتور مربوطه به راحتی قادر به کار کردن با این دستگاه می باشد. بر خلاف سایر دستگاه ‌های پرس هیدرولیک که دارای چندین فرآیند هستند، پرس‌های سی فریم فقط شامل یک برنامه پرس کاری واحد هستند. از کاربرد های دستگاه پرس هیدرولیک C فریم می توان به صاف کردن، ترسیم و همچنین مونتاژ قطعه کار اشاره نمود. این پرس ها با بدنه C شکل خود، برای ایجاد فضایی کافی جهت حرکت آسان قطعات بوسیله اپراتور دستگاه گزینه مناسبی می باشند.

  • پرس های مونتاژ:

این پرس ها، متناسب برای مونتاژ و نگهداری قطعات هستند که از نیرویی بیش از نیروی مورد نیاز مونتاژ قطعات (فشار شدید ایجاد شده توسط پیستون‌ها و مایعات هیدرولیک)، جهت انجام این امر، استفاده می کنند.

  • پرس های پاور:

این پرس ها که از آن ها در صنایع بزرگ استفاده می شود، به دو شکل کلاچی وجود دارند: کلاچ چرخش کامل و چرخش منقطع.  متوقف کردن کلاچ های با چرخش کامل فقط در صورتی که میل لنگ یک دور کامل را بزند امکان پذیر است اما در مورد کلاچ های چرخش منقطع، کلاچ در هر زمانی می تواند متوقف شود. کار کردن با این پرس ها بسیار خطرآفرین بوده و به منظور استفاده از آن ها لازم است که نکات ایمنی لازمه اجرا شود.