از دستگاه های پرس هیدرولیک برای کشیدن، بریدن، پانچ، کمپکت، فرم دهی و خم کاری مواد فلزی یا غیر فلزی استفاده می شود. این دستگاه که بر مبنای انتقال نیرو در یک سیال طراحی شده است، قابل استفاده در متراکم سازی اشیاء گوناگون تحت فشار می باشد. در این دستگاه ‌ها، مایع یا سیال هیدرولیک نقشی بسیار حائز اهمیت داشته و نیرو را انتقال می دهد. از این دستگاه ها که با دقت، سرعت و تناژ های متفاوتی تولید می شوند، در صنایعی مثل خودروسازی فورجینگ و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می شود.

پرس هیدرولیک چگونه کار می کند؟

دستگاه های پرس هیدرولیک بر اساس اصل پاسکال، همچون یک سیستم هیدرولیک عمل می کنند. در واقع هر پرس هیدرولیک، دارای یک سری قسمت های اصلی قابل استفاده در سیستم های هیدرولیک می باشد که عبارتند از: لوله هیدرولیک، پیستون، سیلندر و … . این سیستم از دو سیلندر شامل سیلندر اصلی و سیلندری کوچکتر به نام اسلیو سیلندر تشکیل شده است که تغذیه سیستم از سیلندر کوچکتر انجام می شود، پیستون این سیلندر فشرده شده و روغن فشرده شده از طریق یک لوله به سیلندر بزرگتر جریان پیدا می کند، نیروی اعمالی بر روی پیستون سیلندر بزرگتر، سیال را به سیلندر کوچکتر برمی گرداند. نیروی اعمالی بر سیلندر کوچک، باعث ایجاد نیروی بزرگتری در خروجی سیلندر بزرگ می شود.

کاربرد دستگاه پرس هیدرولیک:

این دستگاه ها در امور مختلفی همچون:

 • نازک کردن شیشه های داغ
 • درست کردن قرص
 • ساخت پودر در صنایع آرایشی بهداشتی
 • تزریق پلاستیک
 • تاب گیری

کاربرد دارند اما کاربرد اصلی این دستگاه ها در ۳ گروه اصلی جای می گیرد:

برای خرد کردن و اوراق کردن اتومبیل:

پرس هیدرولیک، مهم ترین سیستم خردکننده اتومبیل است. در انجام این عملیات، یک موتور هیدرولیک فشار زیادی به مایعات داخل سیلندر وارد می‌کند که موجب بالا رفتن صفحات می شود سپس این صفحات، با نیروی زیاد و سرعت بالا بر روی خودرو فرود می آیند. در نتیجه این امر، موجب خرد شدن خودرو می‌شود.

گرفتن چربی از پودر کاکائو:

یکی از کاربرد های دستگاه پرس هیدرولیک در ابعاد کوچک است. هنگام پردازش دانه‌های کاکائو، مایع مخصوص شکلات به دست می‌آید. برای تهیه پودر کاکائو بدون چربی، این مایع در یک پرس هیدرولیک فشرده می‌شود. در نتیجه مایع به دست آمده بدون چربی بوده و در مراحل بعد برای تولید پودر کاکائو به کار گرفته می‌شود.

استفاده در صنعت چاقو و چاقو سازی:

دستگاه ‌های پرس هیدرولیکی از بهترین موارد برای تولید چاقو و شمشیر سازی می باشند که فولاد خام مسطح را به شکل چاقو و خنجر در می ‌آورند.

مزایای استفاده از دستگاه پرس هیدرولیک:

 1. قابلیت تغییر سرعت کورس در حالت ایجاد نیروی ثابت
 2. عملیات دقیق و کاربری آسان
 3. قابلیت کنترل و اندازه گیری نیروی وارده به شکل الکتریکی
 4. انجام عملیات پرس با فشار از پیش تنظیم شده توسط کاربر
 5. قابلیت انجام عملیات خم کاری
 6. تعیین میزان نیروی لازمه از قبل (با توجه به نیاز قطعه کار)
 7. قابلیت انجام عملیات تاب گیری قطعه
 8. قابلیت انجام عملیات پانچ و برش و کشش قطعه
 9. تنظیم سرعت حرکت کورس